top of page
WhatsApp Image 2022-12-14 at 11.08.07 (2).jpeg

 מהי קונסטלציה משפחתית

קונסטלציה משפחתית היא כלי תהליכי, המשלב עבודת תרפיה רגשית עם כלים מעולם הפסיכודרמה והשמאניזם. את הקונסטלציה ייסד ופיתח ברט הלינגר, פסיכותרפיסט ודרמה-תראפיסט, שחי במשך 15 שנים עם שבט הזולו באפריקה ולקח חלק בטקסי הריפוי השמאניים המסורתיים שהם מקיימים.

 

בעזרת קונסטלציה ניתן לזהות ולאתר מחסומים שמקורם גם בנסיבות החיים וגם בהעברה בין-דורית. המדע המתפתח בתחום של אפי-גנטיקה הצליח להוכיח שמטענים רגשיים משמעותיים כמו טראומות יכולים לעבור מדור לדור כמו ירושה גנטית. באופן משונה, ממש כמו הגנים, המטענים האלו יכולים לעתים לדלג על דור אחד או כמה ולהופיע בהמשך השושלת. 

אתם בטח מכירים את החוויה שיש דפוסים, נטיות, פחדים לא מובנים או מצבים חוזרים שקשה לאתר מאיפה "ירשנו" אותם. הם כאילו נוצרו מעצמם ללא סיבה ברורה. אנחנו סובלים מהם, אבל לא מצליחים להשתחרר מהם. לעתים רבות המקור נטוע במשהו שקרה בהיסטוריה שלנו או של הדורות הקודמים לנו.

קונסטלציה משפחתית היא תהליך תרפויטי קבוצתי עמוק המאפשר לחשוף את המקור ולברוא בו סדר חדש. הריפוי שנוצר הוא אישי וקולקטיבי כיוון שהוא מושפע מהחיים ומשפיע עליהם בחזרה.

הדבר דומה לצינור גינה שמוציא זרם מים חלש. כשמתחילים ללכת חזרה לאורכו, מוצאים שבנקודה מסוימת הוא התעקם סביב מכשול. כשמשחררים את הפלונטר, המים יכולים שוב לזרום בחופשיות בשיא אונם. באנו לכאן כדי לחיות את החיים ככה, בשיא האון שלנו, לבטא את כל החלקים שלנו, ותהליכי קונסטלציה יכולים לפרום פלונטרים סבוכים ולתמוך בנו להפוך לגרסה טובה יותר של עצמנו.​

קונסטלציה עוסקת בריפוי טקסי והקורס הזה משלב יחד אלמנטים כמו תרפיה, התמקדות, גשטלט, Embodiment ושמאניזם, כך שנוצר מסע עמוק, מרחיב תודעה ועשיר בלימוד ובחוויה.

קונסטלציה מלמדת מיומנות של הרפיה מול מה שמתרחש, תשומת לב ערה לפרטים וחיבור עמוק לתחושות. השיטה מאפשרת ללמוד מתי כמנחה או כנציג אני מושפע משדה, ומלמדת שיעור פנומנלי בהפרדה ביני לבין השפעה חיצונית.
לימודי קונסטלציה הם צלילה לתוך מים עמוקים של תהליך מופלא וסופר עוצמתי, שבו מטמיעים את ההבנה והחוויה של עד כמה אנחנו משליכים על אחרים בזמן הווה איזה קונפליקט ביחסים שיושב למעשה על סיפור קדום יותר בעבר (לא תמיד סיפור שלנו אפילו..). במקביל נלמד לחוש מתי אנחנו נחטפים על-ידי השלכה של מישהו אחר עלינו. התפיסה הקונסטלטיבית הייחודית מעניקה חוויה עוצמתית של האפשרות לזרום עם נהר החיים גם כאשר הוא סוער ושוצף וגם כאשר לא ברור מה בדיוק מתרחש במים התת-קרקעיים.

הפנמת המושגים "ייצוגים", "שדה", "פנומנולוגיה", ו"העברה בין-דורית ומרחבית" הם פורצי דרך, הפנמה שלהם מאפשרת למצוא כלים יעילים וחכמים להתמודד עם הנטייה להצפה, או עם דפוסים של ניתוק. היכולת לנוע מחוץ לשדה ולתוכו מתרגלת באופן בלתי רגיל את ההבנה היכן עוברים הגבולות שלנו ואיך לשמור עליהם.

 

אחד המאפיינים העוצמתיים של תהליכי קונסטלציה, הוא האלמנט של טקס משמעותי של שינוי, שמאפשר לתודעה לעשות חיווט מחדש של אמונות, תגובות אינסטינקטיביות והפנמה של פרספקטיבה חדשה לגמרי לגבי המציאות והחיים.

 מהי התמקדות (Focusing) 

הגוף שלנו אוגר ושומר כל תחושה, רגש וחוויה בעלת משמעות. לא תמיד אנחנו מודעים לזה, לרוב לא. אם היינו מודעים לכל פיסת מידע שהגוף זוכר היינו מוצפים תמידית, גם באינפורמציה וגם בחוויה חושית שלא היתה לנו דרך לווסת. בסופו של דבר, לו היינו מודעים לכל מה שחי בנו לא היינו יכולים לתפקד באופן יעיל. לכן, לרוב איננו נמצאים בקשר עם רוב המקומות המופעלים בתוכנו, אבל כאשר משהו מכאיב לנו או מפחיד אותנו, או כאשר אנחנו מזהים דפוס התנהגות שהיינו רוצים לשנות, או כאשר אנו מגיבים באופן לא פרופורציונלי לאירועים או מצבים, אפשר לפנות אל הגוף, להתבונן בחוויה הסומטית שלנו ולהבין טוב יותר מה שוכן בלא-מודע ובעיקר למה בעצם אנחנו זקוקים באמת. 

ההקשבה מופנית לחוויה הפנימית של הגוף שלנו. תחושות, דימויים ורגשות שנוכל לזהות, יוכלו לספר 

לנו משהו שהוא מעבר למילים ומעבר למה שניתן היה להבין בעזרת ההיגיון בלבד, לגבי הנושא ולגבי עצמנו. כיוון שבניגוד לחלק הקוגניטיבי שלנו, שאימץ מנגנוני הגנה, השלכה, העברה והדחקה, הגוף שלנו אינו יודע לבלף, לסלף או לבלבל. דרך תחושות הגוף נוצר קשר ישיר עם הלא מודע, ובו זמנית התגובות האוטומטיות שלנו מקבלות הזדמנות לעשות שינוי.

התמקדות מלמדת אותנו את החוויה של איך זה להיות במרכז היציב שלנו, לדעת לזהות מתי אנחנו לא בהסכמה מלאה למה שקורה, לזהות בדיוק היכן עוברים הגבולות שלנו ומתי הם נחצים.

התהליך מאפשר לנו לקחת 100% אחריות על החוויה שלנו, לפתח את ההורה או המטפל הפנימי ולגדל את עצמנו כישות אוטונומית ובעלת ריבונות עצמאית. החוויה שנוצרת היא של קשר וחיבור עמוק עם עצמינו, קבלה, אהבה עצמית ומודעות עמוקה. התמקדות מאפשרת לבטא באופן מלא את העוצמה, היצירתיות ויכולת ההנעה של הרצונות שלנו בעולם. 

התמקדות היא שיטה טיפולית שמשתייכת לעולם הפסיכותרפיה הגופנית.
היא כוללת טכניקה עמוקה לחיבור עם עצמנו, להקשבה פנימה והפניית תשומת הלב אל הגוף ואל החוויה הפנימית שלנו. התהליך מאפשר שינוי הדיאלוג הפנימי ויצירת יחסים חדשים ובריאים עם חלקים פנימיים בתוכנו, גם כאשר הם מחזיקים פחדים, כאבים ומקומות טראומטיים.

 

התמקדות נוצרה ופותחה על ידי פרופ' יוג'ין ג'נדלין, יהודי-אמריקאי שערך מחקר באוניברסיטת שיקגו בשנות ה-60, ובדק מה הופך טיפול פסיכותרפי ליעיל. הוא גילה שמטופלים שמסכימים להיות בקשר עם עולם החוויה הפנימי שלהם ונמצאים בקשר עם תחושות הגוף שלהם תוך כדי המפגש הטיפולי, חווים פריצות דרך משמעותיות, מפיקים ערך מהתהליך ומתקדמים. לעומתם, מטופלים שאינם יודעים לעשות זאת, יכולים להמשיך להגיע לטיפול במשך שנים ללא התקדמות משמעותית. ג'נדלין תהה אם ניתן ללמד את אותם מטופלים את הקשר עם מה שהגוף שלהם חווה וזוכר, אז הוא פיתח שיטה בת שישה שלבים. התהליך של המטופלים שלו שלמדו אותה השתנה לגמרי והפך יעיל. הוא קרא לשיטה הזאת התמקדות (Focusing).

lensball-g9370f4f7c_1920.jpg

במהלך יותר מ-20 שנות הקליניקה שלי, גיליתי ששני הכלים הללו יחד יוצרים מניפה מרהיבה של אפשרויות לעבוד עם מגוון רחב של אנשים - כל אחת ואחד בהתאם למה שמתאים להם:

יש אנשים שלשבת בשקט, לעצום עיניים ולהיכנס פנימה זה מאתגר מאוד עבורם, בעלי טמפרמנט או הפרעת קשב או סתם צורך בתנועה שלא מאפשר את זה בקלות.

הם זקוקים לאינטראקציה במרחב החיצוני והם נהנים מגירויים, להם קונסטלציה מאוד מאפשרת מגע וחיבור פנימה אל עצמם וקל יותר לעבוד איתם בעזרתה.

אחרים, אלו הרגישים יותר, יתקשו עם עודף גירויים במרחב והם זקוקים לשקט, כניסה פנימה, התבוננות במרחב בטוח וזיהוי של תחושות הגוף שלהם, שלעיתים הולכת להם לאיבוד במרחב חיצוני. עבור אלה התמקדות תספק עוגן יציב ובטוח לנוכחות עמוקה.

 

עם כל אדם ניתן לעבוד במינון אחר של התמקדות וקונסטלציה. השילוב שלהן יחד מאפשר להרחיב את טווח ההתנסות על הרצף בין פנימה והחוצה ומאפשר לפגוש סגנונות וסוגי אישיות שונים היכן שהם נמצאים בהתאם לצורך שלהם.

Untitled-2.jpg

השילוב בין התמקדות לקונסטלציה 

כשהתחלתי ללמוד קונסטלציה זה לא היה כי תכננתי להוסיף עוד כלי לארגז הכלים, אלא הגעתי כי זה היה חדש בארץ ומשהו בזה סקרן ומשך אותי. אני זוכרת שהמנחה שלי אמר לי שהכי קל ללמד קונסטלציה אנשים שבאו מההתמקדות, כיוון שמכניסים אותם לתהליך והם מיד יודעים מה לעשות...

ואכן אלו שני כלים שעובדים מאוד טוב יחד ואני לא היחידה שמשלבת בניהם. השילוב הכל כך מוצלח בין שני הכלים הללו נובע בעיניי מהעובדה שאלו שני כלים המבוססים על היגיון פנימי מאוד דומה:

בשניהם הגוף/השדה הם אלו שמובילים את התהליך.

התנועות מבוססות על הפנמה/ביטוי בעזרת הגוף (Embodiment).

ישנה ההזמנה של המנחה של "למה זה זקוק?"

ועוד..

אני מוצאת שההתמקדות מעמיקה את הקונסטלציה והקונסטלציה מרחיבה את ההתמקדות. קצת כמו שקורה בקשר בין הזכרי לנקבי..אחרי הכל, אני מאמינה שאנחנו רוצים להתפתח ולהעמיק עוד פנימה ולהתרחב ולגדול עוד החוצה...

bottom of page