top of page
WhatsApp Image 2022-12-14 at 11.08.07 (2).jpeg

What is focus?
(Focusing) 

קונסטלציה משפחתית היא כלי תהליכי, המשלב עבודת תרפיה רגשית עם כלים מעולם הפסיכודרמה והשמאניזם. את הקונסטלציה ייסד ופיתח ברט הלינגר, פסיכותרפיסט ודרמה-תראפיסט, שחי במשך 15 שנים עם שבט הזולו באפריקה ולקח חלק בטקסי הריפוי השמאניים המסורתיים שהם מקיימים.

 

בעזרת קונסטלציה ניתן לזהות ולאתר מחסומים שמקורם גם בנסיבות החיים וגם בהעברה בין-דורית. המדע המתפתח בתחום של אפי-גנטיקה הצליח להוכיח שמטענים רגשיים משמעותיים כמו טראומות יכולים לעבור מדור לדור כמו ירושה גנטית. באופן משונה, ממש כמו הגנים, המטענים האלו יכולים לעתים לדלג על דור אחד או כמה ולהופיע בהמשך השושלת. 

אתם בטח מכירים את החוויה שיש דפוסים, נטיות, פחדים לא מובנים או מצבים חוזרים שקשה לאתר מאיפה "ירשנו" אותם. הם כאילו נוצרו מעצמם ללא סיבה ברורה. אנחנו סובלים מהם, אבל לא מצליחים להשתחרר מהם. לעתים רבות המקור נטוע במשהו שקרה בהיסטוריה שלנו או של הדורות הקודמים לנו.

קונסטלציה משפחתית היא תהליך תרפויטי קבוצתי עמוק המאפשר לחשוף את המקור ולברוא בו סדר חדש. הריפוי שנוצר הוא אישי וקולקטיבי כיוון שהוא מושפע מהחיים ומשפיע עליהם בחזרה.

הדבר דומה לצינור גינה שמוציא זרם מים חלש. כשמתחילים ללכת חזרה לאורכו, מוצאים שבנקודה מסוימת הוא התעקם סביב מכשול. כשמשחררים את הפלונטר, המים יכולים שוב לזרום בחופשיות בשיא אונם. באנו לכאן כדי לחיות את החיים ככה, בשיא האון שלנו, לבטא את כל החלקים שלנו, ותהליכי קונסטלציה יכולים לפרום פלונטרים סבוכים ולתמוך בנו להפוך לגרסה טובה יותר של עצמנו.​

קונסטלציה עוסקת בריפוי טקסי והקורס הזה משלב יחד אלמנטים כמו תרפיה, התמקדות, גשטלט, Embodiment ושמאניזם, כך שנוצר מסע עמוק, מרחיב תודעה ועשיר בלימוד ובחוויה.

קונסטלציה מלמדת מיומנות של הרפיה מול מה שמתרחש, תשומת לב ערה לפרטים וחיבור עמוק לתחושות. השיטה מאפשרת ללמוד מתי כמנחה או כנציג אני מושפע משדה, ומלמדת שיעור פנומנלי בהפרדה ביני לבין השפעה חיצונית.
לימודי קונסטלציה הם צלילה לתוך מים עמוקים של תהליך מופלא וסופר עוצמתי, שבו מטמיעים את ההבנה והחוויה של עד כמה אנחנו משליכים על אחרים בזמן הווה איזה קונפליקט ביחסים שיושב למעשה על סיפור קדום יותר בעבר (לא תמיד סיפור שלנו אפילו..). במקביל נלמד לחוש מתי אנחנו נחטפים על-ידי השלכה של מישהו אחר עלינו. התפיסה הקונסטלטיבית הייחודית מעניקה חוויה עוצמתית של האפשרות לזרום עם נהר החיים גם כאשר הוא סוער ושוצף וגם כאשר לא ברור מה בדיוק מתרחש במים התת-קרקעיים.

הפנמת המושגים "ייצוגים", "שדה", "פנומנולוגיה", ו"העברה בין-דורית ומרחבית" הם פורצי דרך, הפנמה שלהם מאפשרת למצוא כלים יעילים וחכמים להתמודד עם הנטייה להצפה, או עם דפוסים של ניתוק. היכולת לנוע מחוץ לשדה ולתוכו מתרגלת באופן בלתי רגיל את ההבנה היכן עוברים הגבולות שלנו ואיך לשמור עליהם.

 

אחד המאפיינים העוצמתיים של תהליכי קונסטלציה, הוא האלמנט של טקס משמעותי של שינוי, שמאפשר לתודעה לעשות חיווט מחדש של אמונות, תגובות אינסטינקטיביות והפנמה של פרספקטיבה חדשה לגמרי לגבי המציאות והחיים.

What is focus?
(Focusing) 

Focusing is a therapeutic method that belongs to the world of physical psychotherapy.
It includes a deep technique for connecting with ourselves, for listening inside and directing attention to the body and to our inner experience. The process enables changing the internal dialogue and creating new and healthy relationships with internal parts within us, even when they hold fears, pains and traumatic places.

 

Focusing was created and developed by Prof. Eugene Gendlin, an American Jew who conducted research at the University of Chicago in the 1960s, which examined what makes psychotherapy effective. He discovered that patients who agree to be in touch with their inner world of experience and are in touch with their body sensations during the therapeutic session, experience significant breakthroughs, derive value from the process and progress. In contrast, patients who do not know how to do this, can continue to come to treatment for years without significant progress. Jedlin wondered if those patients could be taught the connection with what their bodies experienced and remembered, he developed a six-step method. The process of his patients who studied it completely changed and became effective. He called this method focusing.

Our body stores and saves every meaningful feeling, emotion and experience. We are not always aware of it, usually not. If we were aware of every piece of information that the body remembers, we would be constantly flooded, both with information and with a sensory experience that we had no way to regulate. In the end, if we were aware of everything that lives in us we would not be able to function effectively. Therefore, we are usually not in touch with most of the places that are activated within us, but when something hurts us or scares us, or when we recognize a pattern of behavior that we would like to change, or when we react disproportionately to events or situations, we can turn to the body, observe the somatic experience ours and understand better what lies in the unconscious and above all what we really need. 

Listening is directed to the inner experience of our body. Sensations, images and emotions that we can identify, will be able to tell 

We have something, which is beyond words, and beyond what could be understood with the help of logic alone, about the subject and about ourselves. Because unlike our cognitive part, which adopted defense, projection, transfer and suppression mechanisms, our body does not know how to bluff, twist or confuse. Through the sensations of the body, a direct connection is made with the unconscious, and at the same time our automatic reactions get a chance to make a change.

Focusing teaches us the experience of what it is like to be in our stable center, to know how to recognize when we are not in full agreement with what is happening, to recognize exactly where our boundaries are and when they are crossed.

The process allows us to take 100% responsibility for our experience, develop the inner parent or caregiver and grow ourselves as an autonomous entity with independent sovereignty. The resulting experience is one of deep connection and connection with ourselves, acceptance, self-love and deep awareness. Focusing allows us to fully express the power, creativity and drive of our desires in the world. 

התמקדות היא שיטה טיפולית שמשתייכת לעולם הפסיכותרפיה הגופנית.
היא כוללת טכניקה עמוקה לחיבור עם עצמנו, להקשבה פנימה והפניית תשומת הלב אל הגוף ואל החוויה הפנימית שלנו. התהליך מאפשר שינוי הדיאלוג הפנימי ויצירת יחסים חדשים ובריאים עם חלקים פנימיים בתוכנו, גם כאשר הם מחזיקים פחדים, כאבים ומקומות טראומטיים.

 

התמקדות נוצרה ופותחה על ידי פרופ' יוג'ין ג'נדלין, יהודי-אמריקאי שערך מחקר באוניברסיטת שיקגו בשנות ה-60, ובדק מה הופך טיפול פסיכותרפי ליעיל. הוא גילה שמטופלים שמסכימים להיות בקשר עם עולם החוויה הפנימי שלהם ונמצאים בקשר עם תחושות הגוף שלהם תוך כדי המפגש הטיפולי, חווים פריצות דרך משמעותיות, מפיקים ערך מהתהליך ומתקדמים. לעומתם, מטופלים שאינם יודעים לעשות זאת, יכולים להמשיך להגיע לטיפול במשך שנים ללא התקדמות משמעותית. ג'נדלין תהה אם ניתן ללמד את אותם מטופלים את הקשר עם מה שהגוף שלהם חווה וזוכר, אז הוא פיתח שיטה בת שישה שלבים. התהליך של המטופלים שלו שלמדו אותה השתנה לגמרי והפך יעיל. הוא קרא לשיטה הזאת התמקדות (Focusing).

lensball-g9370f4f7c_1920.jpg

במהלך יותר מ-20 שנות הקליניקה שלי, גיליתי ששני הכלים הללו יחד יוצרים מניפה מרהיבה של אפשרויות לעבוד עם מגוון רחב של אנשים - כל אחת ואחד בהתאם למה שמתאים להם:

יש אנשים שלשבת בשקט, לעצום עיניים ולהיכנס פנימה זה מאתגר מאוד עבורם, בעלי טמפרמנט או הפרעת קשב או סתם צורך בתנועה שלא מאפשר את זה בקלות.

הם זקוקים לאינטראקציה במרחב החיצוני והם נהנים מגירויים, להם קונסטלציה מאוד מאפשרת מגע וחיבור פנימה אל עצמם וקל יותר לעבוד איתם בעזרתה.

אחרים, אלו הרגישים יותר, יתקשו עם עודף גירויים במרחב והם זקוקים לשקט, כניסה פנימה, התבוננות במרחב בטוח וזיהוי של תחושות הגוף שלהם, שלעיתים הולכת להם לאיבוד במרחב חיצוני. עבור אלה התמקדות תספק עוגן יציב ובטוח לנוכחות עמוקה.

 

עם כל אדם ניתן לעבוד במינון אחר של התמקדות וקונסטלציה. השילוב שלהן יחד מאפשר להרחיב את טווח ההתנסות על הרצף בין פנימה והחוצה ומאפשר לפגוש סגנונות וסוגי אישיות שונים היכן שהם נמצאים בהתאם לצורך שלהם.

Untitled-2.jpg

What is focus?
(Focusing) 

כשהתחלתי ללמוד קונסטלציה זה לא היה כי תכננתי להוסיף עוד כלי לארגז הכלים, אלא הגעתי כי זה היה חדש בארץ ומשהו בזה סקרן ומשך אותי. אני זוכרת שהמנחה שלי אמר לי שהכי קל ללמד קונסטלציה אנשים שבאו מההתמקדות, כיוון שמכניסים אותם לתהליך והם מיד יודעים מה לעשות...

ואכן אלו שני כלים שעובדים מאוד טוב יחד ואני לא היחידה שמשלבת בניהם. השילוב הכל כך מוצלח בין שני הכלים הללו נובע בעיניי מהעובדה שאלו שני כלים המבוססים על היגיון פנימי מאוד דומה:

בשניהם הגוף/השדה הם אלו שמובילים את התהליך.

התנועות מבוססות על הפנמה/ביטוי בעזרת הגוף (Embodiment).

ישנה ההזמנה של המנחה של "למה זה זקוק?"

ועוד..

אני מוצאת שההתמקדות מעמיקה את הקונסטלציה והקונסטלציה מרחיבה את ההתמקדות. קצת כמו שקורה בקשר בין הזכרי לנקבי..אחרי הכל, אני מאמינה שאנחנו רוצים להתפתח ולהעמיק עוד פנימה ולהתרחב ולגדול עוד החוצה...

bottom of page